Příběh T.O. Zálesí sepsán pro každého, kdo osadu znal a také pro kamarády, jejichž zvadla a novoročenky, adresované osadě, zůstaly bez odezvy nebo se jim tehdy vracely zpět.

autor:  "Mohykán",  na osadě Zálesí, na Želivce, dne 17.3. 2019

Když se vydáte od Zruče po břehu proti proudu řeky Želivky, po několika kilometrech přijdete na bývalou osadu trampů, "zastrčenou" nad řekou mezi lesy, kde se říká v Zálesí. Živo zde bylo nejvíce v sedmdesátých letech, tehdy se  zde  setkávali  trampové z celé republiky, včetně domácí T.O. Zálesí. Kdo si dnes vzpomene? Šířilo se hodně polopravdy, až byl osud T.O. Zálesí zapomenut.

Od léta roku 1966 začala na osadu jezdit parta trampů, čtyř studentů havlíčkobrodského a humpoleckého gymnázia: Mušketýr, Georg, Frankie a Stan. Postupem času přibývali do party další kluci z Humpolecka a z dalších obcí podél Želivky až ke Zruči nad Sázavou. Parta zde vybudovala útulný a prostorný srub k celoročnímu pobytu. Na osadě byla pořádána spousta potlachů, jezdily sem party trampů především z Brdských lesů, ze severní Moravy a kytary zde zněly dlouho do nocí.
Tramping se v sedmdesátých letech potýkal s velkou nevolí státu. Touha po nezávislosti a svobodě nebyla tolerována. A tak se stalo, že v jeden sychravý podzimní den roku 1979 přijela na osadu tehdejší "Veřejná bezpečnost". Srub byl srovnán se zemí, s ním veškeré vnitřní i venkovní zařízení a vybavení. Mnoho věcí nenávratně zmizelo.  A začal "zátah" na všech 16 členů osady. Kluci se již nikdy poté komplet nesešli, mnozí se viděli naposled. Po osmatřiceti letech vzešel nápad uspořádat setkání, vzpomínkový potlach . . . .

Profil, fotogalerie a další osudy členů T.O. Zálesí jsou zveřejněny ..... ZDE !!